ANASAYFA | HABER ARA | FOTO GALERİ | VİDEOLAR | ANKETLER | SİTENE EKLE | İLETİŞİM | ZİYARETÇİ DEFTERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Köy İmamlarımız

Anadolumun insanı imamıyla, Devletini yanında ve kendisini güvende hisseder. Köyünde toplumsal bir kargaşa olsa, ilk köy imamı müdahale eder, halkın bilinçlenmesinde, cehaletten kurtulmasında, emeği asla unutulmamalıdır.

Kategori  Kategori : Sizden Gelen Makaleler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 24
Okunma  Okunma : 7250
Tarih  Tarih : 29 Ocak 2010, 22:24

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 
                                           
 
 
 
                                                           KÖY İMAMLARIMIZ                                  29.01.2010
 
 
              İçinde yaşadığımız güzel dünyamızda, insanlar; anakent, şehir ve büyük ilçe merkezleri, ilçeler, kasabalar,  mahalleler ve köyler olarak bölümlere ayrılmıştır. Her bir yerleşim yerinin kendine has özellikleri vardır. Anakent  ve şehir merkezlerimizin,bina ve insan yoğunluğu iç içe yaşam alanları oluşturur.Aynı apartman ve mahallede yaşayan insanlar zaman zaman bir araya gelselerde birbirlerini pek tanımazlar.Haftada bir Cuma namazında yada yılda iki kez bayram namazlarında bir araya gelseler de birbirlerini tanıma imkanları olmaz..Oysaki küçük mahallelerde,köylerde insanlar birbirlerini, iç ve dış dünyalarıyla tanırlar. Ağladıklarında, (akraba olmasalar dahi) beraber ağlayan, gülücüklerini beraber paylaşan insanlarımız…köyümüzün insanları….
              Köy..Genelde kırk-elli evin bir arada olduğu, (bazı yörelerimizde alan olarak dağınık da olsa) temiz havasını beraber teneffüs ettiği,aynı suyu yudumlayan,ortak kullanım alanlarının daha çok birlikte olduğu küçük yerleşim yerlerimizdir..Üzüntülü ve neşeli anların beraber paylaşıldığı köylerimizin en önemli kişisi imamlarımız…köy imamlarımız.. Biz burada köy yaşantısı ve köylünün bir araya gelmesinde emeği olan imamlarımızdan bahsedelim.
 
            Yaşı, yirmi-otuz fark etmez, Anadolunun herhangi bir bölgesindeki köye atanan imamlarımız, toplumun vazgeçilmezidir. Köyümün insanı mutludur.. Onlara yol gösterecek,derdlerini paylaşacak,mutluluklarını birlikte yaşayacak,doğacak çocuklarının kulağına ezan  okuyacak ,bilge kişi imamları vardır.Eğer bu gün köyün bir tanesi, imamı yoksa, o insanlar kendilerini yalnız hissederler..Camii ye gelsin veya gelmesin,herkes sever imamı..Komşumuz illada namaz için aramaz imamı,danışacağı istişare edeceği, hastalandığında, sağlık memuru gibi görür imamlarımızı..Arazi anlaşmazlığına düşerse,hakim gibi görür hocasını..Şehir değil ki burası, birden bulabilsin mahkemeyi..Köy imamının gayretiyle,küçük çay sohbetlerinde çözüme kavuşur meseleler..Eğer bugün Anadoluda bayrağımız dalgalanıyorsa, köy imamlarımızın  büyük emeği vardır..Çanakkalede, düşmana  gözünü dahi kırpmadan ölüme koşan Mehmetçik, vatanını  bayrağını namusu gibi koruma aşkını,ilk besmeleyi öğrendiği köy imamından almıştır..Vatan aşkı ona her şeyden galib gelmiştir…İlk harcı koyan köy imamlarımız olmuştur..Bu gün köylerimizde, askere giden evlatlarımız,köy imamlarının dualarıyla uğurlanırlar..Gençler gurbete gittiği yerlerde,örf ve adetlerini unutmuyorsa, küçüklüğünü yaz dönemi camii kurslarında, aldığı terbiyeye borçludurlar.Ana- baba sevgisini,küçükleri sevmeyi,büyüklerin önüne geçilmeyeceğini,kin ve nefretin, imanla bir arada kalbinde olamayacağını,emanete hıyanetlik etmemeyi,verdiği sözü tutmayı, köyünün camisindeki hocasından öğrenmiştir..işte bu benim köylüm ve köy imamım.
 
           Günümüz Türkiye sinin köylerinde, imamlarımız hala bu görevlerini şevkle yürütürler. Geçmişte köy öğretmenlerimizin de emeği olmuştur. Nevar ki bu gün öğretmenlerimiz köylerde yok denecek gibidir. Köylümüzle iç içe olan, et ve kemik gibi birbirini tamamlayan, devletin memuru imamlarımız vardır. Anadolumun insanı imamıyla, Devletini yanında ve kendisini güvende hisseder. Köyünde toplumsal bir kargaşa olsa, ilk köy imamı müdahale eder, halkın bilinçlenmesinde, cehaletten kurtulmasında, emeği asla unutulmamalıdır. Köylerimizin insanları, imamları yanında olmadığı zaman bayramlarının eksikliğini hissederler. Kurbanını keserken hocasının “tekbir” almasını daha olumlu görür. Ali dayı, Fatma nine;  cep telefonu ve sms bilmez, gurbetteki evladının iyi haberlerini, mektublarını hocasının aracılığıyla öğrenir ve okur. Sanmayın ki köyde imamlar boş boş oturur. Yaz gelince daha da şenlenir köyler..Evlilik ve sünnet merasimleri,  köyün en güzel birlik ve beraberlik meclislerini oluşturur..Köy imamları bu meclislerin en iyi  düzenlenmesine yardımcı olurlar. Komşuları, hocasına daha bağlı olurlar, tuğla ve harcın çimentosu imamlarımız olmuştur. Şehirlerimizin aynı apartmanlarında birbirlerini tanımayanlar halen devam ederken; köylerimizin birlikteliğinin önünde, imece başlarında, dağınık hanelerin bir araya gelmesinde köy imamlarımızın emeği büyüktür. Sadece camiye ibadet için gelenlerin değil, bütün köy halkının, evlerin, caddenin, sokağın görevlisidir. Giyim kuşamı ve davranışlarıyla örnek teşkil eden bir modelisttir.
 
          Eli öpülesi köy hocalarımızın hizmetleri saymakla bitmez. İyiki varsınız hocam. Bu millet, bu vatan sizinle ne kadar iftihar etse azdır. “Nerede bir köy var uzakta”, minaresi görünüyorsa, onun merkezinde Yüce Allah(cc)ın ismini yücelten sizler varsınız.. Daha nice Mehmetler, Zeynebler, doğacak çocuğuna sizin isim koymanızı bekliyorlar. Askere uğurlayacağı evladına, gelinlik kızına kına yakmaya sizi bekliyor hocam. Sizden öğrendiği besmeleyle içmiş olduğu su, yediği yemek,okuduğu fatiha, sağlam temelleri oluşturdu hocam..Mehmet Akif gibi istiklal şairimize, sizin öğrettiğiniz din vatan millet aşkı ilham oldu hocam. Yedi düvele vatanı çiğnetmeyen; Mustafa Kemal gibi kahramanlar, gaziler, şehitler sizlerin verdiği şuurla yetişti hocam. Analar hayırlı evlatlar dünyaya getirdiyse, sizlerin helal ve haram lokmayı ayırt etmeyi öğretmenizin eseridir hocam.
 
        Allah(cc) ve Resulü(sav) sizlerden razı olsun, köyümün imamı sayın hocam..Sizler var oldukça, bu memleket daim ve ilelebet olacaktır.Yolunuz açık olsun..
 
 
         
                                                            Faruk ATEŞ—Ataköy Sanioğlu Camii-ÜNYE
 
 
 
 
 
 
                                                                                   
 
 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 24 yorum yazılmıştır.

faruk kara [ 30 Mart 2010, 17:18 ]
çok güzel yazmışsınızda gerçekten iyi köy imamları varda onlara lafım yok ama geçenlerde bir imam tanıdım olmaz böyle bir şey zözleşmeliymiş resmen akli dengesi bozuk allah aşkına bunları camiyanıza katarken hiçmi araştırmıyosunuz
MUSTAFA TEPE [ 08 Mart 2010, 22:04 ]
Yazınızı okudum.Allah devamını yazmanızı kolaylaştırsın.
mehmet bayrak [ 08 Şubat 2010, 21:38 ]
Yazınız çok güzel anlatmış herşeyi ancak ben bu satırları okurken 10 sene önce aklıma geldi.1 akşam Ahmet emmi de bir akşam mehmet emmide toplandığımız o güzel köy muhabbetleri yok artık.Burda da hocalarımıza çok iş düşüyor ama çoğu imam başarsa da belirli bir kısım ya istese de köylüyü birleştiremiyor yada istemiyor.
Bu hoş yazı için teşekkür ederiz..

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Sizden Gelen Makaleler

En Çok Okunan Haberler

GALERİ

ANKET

Kuran`ı Kerim`de bazı kelimeler aynı sayıda geçiyor. Bunlardan hangilerini biliyorsunuz?


Tüm Anketler

Ünye Müftülüğü Resmi Web Sitesi
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi